Sprawdź, w jaki sposób możesz wesprzeć łojotokową skórę, by usprawnić jej funkcjonowanie i złagodzić nieprzyjemne symptomy.
Charakterystyka łojotokowego zapalenia skóry
Łojotokowe zapalenie skóry to przewlekła choroba, z którą mierzą się osoby w każdym wieku. Nie ma skutecznego sposobu na to, by ją raz na zawsze pokonać, niemniej jednak zachowując pewne środki ostrożności i zdrowy tryb życia, można niwelować jej skutki oraz utrzymywać w stanie wyciszenia. Tego rodzaju schorzenie to nie tylko nieestetyczny wygląd skóry, na której pojawiają się zaczerwienienia, świąd i tłuste łuski, ale również ryzyko bardzo poważnych powikłań zdrowotnych w obrębie całego organizmu. To nie wszystko. W przypadku ŁZS wciąż niewiele się o tym mówi, ale często objawom fizycznym towarzyszą również te psychiczne. Osoba dotknięta problemem może mieć trudności z akceptacją siebie, bywa, że staje się zamknięta na otoczenie, rzadko wychodzi z domu, a nawet popada w depresję. To dlatego leczenie łojotokowego zapalenia skóry, ale i zapobieganie jego nawrotom, jest tak istotne.
Jeśli podejrzewasz u siebie ŁZS, udaj się na wizytę do lekarza dermatologa, który będzie mógł postawić diagnozę i wprowadzić odpowiednie leczenie. W trudniejszych przypadkach konieczne może być stosowanie antybiotyków lub sterydów doustnych, które wyciszą stan zapalny.
Jak dbać o skórę łojotokową?
Higiena
Jeśli cierpisz na ŁZS, musisz traktować swoją skórę z należytą ostrożnością. Z dużym prawdopodobieństwem zwykłe, ogólnodostępne kosmetyki nie będą dla niej odpowiednie. Łatwo jest ją podrażnić i zaostrzyć objawy choroby. Sięgaj po łagodne detergenty, szampony o właściwościach przeciwłupieżowych, przeciwgrzybiczych, przeciwbakteryjnych. Myj skórę głowy regularnie, nie dopuszczaj do nadmiernego przetłuszczenia.
Stres
Czy masz świadomość tego, jak stres oddziałuje na twój organizm? Osoby z łojotokowym zapaleniem skóry dostrzegają nasilenie objawów w sytuacjach, gdy mocno się denerwują. Poszerz swoją wiedzę z zakresu zarządzania stresem, naucz się kilku technik relaksacyjnych i wypróbuj, które są w twoim przypadku najskuteczniejsze. Codziennie staraj się znaleźć chwilę na wyciszenie. Idealnie, jeśli będzie to wieczór. Po ciężkim dniu przygaś w domu światło, zapal świece, włącz muzykę, która pozwoli ci się odprężyć. Dobrze sprawdzają się także robótki ręczne, antystresowe kolorowanki, malowanie po numerach i haft diamentowy.
Dieta
Aby wspomóc działanie leków przepisanych przez lekarza lub podtrzymać stan wyciszenia choroby, koniecznie staraj się zdrowo odżywiać. Twoja skóra potrzebuje cennych witamin, minerałów i łatwiej jej będzie zachować zdrowie, jeśli jej tego wszystkiego dostarczysz.
Czego powinny unikać osoby z łojotokowym zapaleniem skóry? Przede wszystkim konserwantów, sztucznych dodatków, ulepszaczy. Staraj się przygotowywać wszystkie posiłki samodzielnie, ze świeżych warzyw, pełnoziarnistych dodatków, chudego mięsa lub ryb. Świetnie sprawdzi się w twoim przypadku gotowanie na parze. Postaraj się także zrezygnować ze słodyczy, palenia papierosów, picia mocnej kawy, herbaty oraz alkoholu. Pamiętaj o nawadnianiu organizmu, najlepiej wodą lub ziołowymi naparami np. z mięty.