Zabiegi odmładzające są rozwiązaniem dla osób szukających czegoś więcej niż pielęgnacja twarzy kosmetykami o działaniu anti age. Skóra twarzy starzeje się już od 25. roku życia, a widoczne zmiany pojawiają się zwykle koło 40. Jako pierwsze widać zmarszczki mimiczne, szczególnie w delikatnej okolicy oczu – jest tak zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Skóra traci elastyczność, a powieki lekko opadają. Gdy zwykła pielęgnacja nie wystarcza, zabiegi odmładzające na twarz mogą dać satysfakcjonujące efekty.
Popularne zabiegi odmładzające twarz dla kobiet
Po 40. roku życia znacząco wzrasta potrzeba zadbania o wygląd skóry, która źle znosi zmiany hormonalne. Szczególnie u kobiet w tym wieku zaczynają pojawiać się wyraźne zmiany w poziomie hormonów. Zaczyna się wtedy perimenopauza z objawami podobnymi do menopauzy, takimi jak przewlekłe zmęczenie, uderzenia gorąca, kołatanie serca czy zaburzenia cyklu menstruacyjnego. Zaburzenia hormonalne wpływają na spowolnienie procesów regeneracyjnych skóry, dlatego traci ona swoją jędrność i elastyczność. Kolejny czynnik wpływający na proces starzenia to działanie wolnych rodników oraz promieniowanie UV. Starzenie skóry wiąże się z przebarwieniami, do tego twarz staje się przesuszona, co prowadzi do powstawania zmarszczek i zmian w owalu twarzy. Seria zabiegów fotoodmładzania dla kobiet pomaga jednak zniwelować oznaki starzenia skóry.
Zabiegi odmładzające dla mężczyzn po 40. roku życia
Widoczne oznaki starzenia skóry u mężczyzn to między innymi plamy słoneczne, drobne zmarszczki, uczucie przesuszenia i zmiana owalu twarzy. Oznaką zmian hormonalnych u mężczyzn najczęściej bywa utrata włosów na głowie, która może zaczynać się już koło trzydziestki. Skóra do 40. roku życia zachowuje gęstość i sprężystość dzięki wysokiej produkcji łoju. W późniejszym okresie starzeje się jednak o wiele szybciej – traci elastyczność, przez co zmienia się też kontur twarzy. Na problemy z utratą włosów popularnym zabiegiem jest mezoterapia igłowa skóry głowy. Jeśli chodzi o regenerację skóry, mężczyźni zwykle wybierają zabiegi, które nie powodują bólu. Fotoodmładzanie laserem dla mężczyzn jest metodą, która nie wymaga używania środków znieczulających, a dzięki zastosowaniu żelu zabieg jest bardziej komfortowy.
Najlepszy zabieg odmładzający dla kobiet i mężczyzn powinien wpłynąć na spowolnienie procesu starzenia się skóry równolegle z przywróceniem twarzy witalności i młodszego wyglądu. Ten scenariusz byłby idealny, jednak niektóre obietnice są składane na wyrost, a to z kolei może prowadzić do rozczarowania. Zanim przystąpimy do ustalenia terminu wizyty, przeanalizujmy spodziewane korzyści z laserowego zabiegu odmładzania twarzy.
Spodziewane efekty zabiegu fotoodmładzania laserem:
- rozjaśnienie przebarwień i wyrównanie kolorytu skóry,
- poprawienia struktury skóry,
- pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny,
- spłycenie drobnych zmarszczek,
- poprawienia napięcia skóry,
- zmniejszenia widoczności porów.
Fotoodmładzanie a mezoterapia
Zabieg mezoterapii, podobnie jak fotoodmładzanie, można zastosować na typowe problemy dojrzałej skóry, w tym na zmarszczki, przebarwienia czy utratę gęstości. Tego typu zabieg redukuje zmarszczki, nawilża, wygładza i rewitalizuje skórę. Stymulacja procesów naprawczych nie zachodzi dzięki działaniu wiązki lasera, tylko poprzez iniekcję preparatów biostymulujących do głębszych warstw skóry. Mezoterapia igłowa polega na punktowej iniekcji, czyli wprowadzaniu preparatów rewitalizujących bezpośrednio pod skórę – do tkanek.
Trzeba wziąć pod uwagę, że od jakości substancji dostarczanych do tkanek i od zdolności przyswajania ich przez organizm zależą finalne efekty kuracji. Mezoterapia mikroigłowa opiera się na stymulacji procesów naprawczych poprzez mechaniczne wykonywanie setek mikronakłuć. Najmniej inwazyjna okazuje się mezoterapia bezigłowa. Bazuje ona na zwiększeniu przepuszczalności błon komórkowych skóry. Wybór optymalnej metody zależy przede wszystkim od kondycji skóry.
Fotoodmładzanie skorelowane z mezoterapią
Obie metody – zarówno fotoodmładzanie laserem, jak i mezoterapia – są zabiegami, które mają na celu poprawę wyglądu skóry i jej struktury oraz spłycenie zmarszczek. Co istotne z punktu widzenia aktywności zawodowej i współczesnego dynamicznego trybu życia, obie metody cechuje bardzo krótki okres rekonwalescencji. Niektórzy specjaliści dla pogłębienia efektów radzą stosować terapie skojarzone, przy czym fotoodmładzanie laserem najlepiej wykonać po wakacjach. Jesień to najlepszy czas na fotoodmładzanie twarzy, tym bardziej że serię zabiegów trzeba zaplanować zgodnie z zaleceniami. Z kolei zabiegi mezoterapii igłowej powinny być wykonywane maksymalnie raz na 2 tygodnie – jest to optymalny odstęp pomiędzy kolejnymi sesjami. Mezoterapia może być wykonywany praktycznie przez cały rok – latem wymaga to jednak odpowiedniej ochrony skóry przed czynnikami zewnętrznymi, w tym przed silnym działaniem słońca.