Wrastający paznokieć nie jest alarmującym problemem zdrowotnym, ale należy o niego dbać, aby uniknąć poważniejszego bólu i podrażnień. Jeśli stan ten nie ulega poprawie, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.
Co to są wrastające paznokci?
Są to dość powszechne stany zapalne skóry, występujące wokół paznokci. Zazwyczaj są one bardzo dokuczliwe i bolesne, mogą występować zarówno na paznokciach u rąk, jak i u nóg.
Dlaczego powstają wrastające paznokci?
Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy podczas wykonywania pedicure źle przycięto paznokieć, który rośnie nieprawidłowo i wbija się w ciało lub gdy paznokcie wrastają; w takiej sytuacji warto udać się do specjalisty w tej dziedzinie, najlepiej podologa. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo wykonać pedicure w domu.
Czy domowe sposoby są skuteczne w usuwaniu lub leczeniu paznokci u nóg?
Na szczęście istnieją naturalne składniki, które mogą pomóc nam szybciej wrócić do zdrowia oraz złagodzić ból i stan zapalny, ponieważ wiele z nich ma właściwości antybakteryjne i nawilżające.
Jakimi dolegliwościami skutkują wrastające paznokcie?
Osoba dotknięta chorobą ma zaczerwienienie i obrzęk w okolicy, zwłaszcza wokół skórek, co powoduje silny ból i często utrudnia poruszanie się, zwłaszcza gdy choroba dotyczy paznokci u stóp.
Jak mogę zapobiec wrastaniu paznokci u stóp?
Aby uniknąć wrastania paznokci, należy: prawidłowo je obcinać, paznokieć musi być obcięty prosto, nigdy nie należy obcinać go krzywo, zawsze należy obcinać go prosto, należy używać butów, które nie uciskają, które wygodnie układają się na stopie, ponieważ jeśli używamy butów, które powodują ucisk na paznokieć, ma on tendencję do wrastania w obrzezaną tkankę, jeśli cierpimy na jakiekolwiek choroby układu krążenia lub cukrzycę, zaleca się częste wizyty u podologa.
Skuteczne domowe sposoby leczenia tej dolegliwości.
Wrastający paznokieć to coś naprawdę dokuczliwego, na szczęście istnieją domowe sposoby, które mogą pomóc nam szybciej wrócić do zdrowia, o ile nie cierpimy na żadną chorobę, np. cukrzycę.
Cytryna.
Jego właściwości pomagają zmniejszyć infekcję, ponieważ jest naturalnym antybiotykiem i przeciwutleniaczem, pomaga naprawić uszkodzoną skórę i zmniejsza stan zapalny, ale nie wszystko jest różowe, cytryna zawiera dużą ilość kwasu cytrynowego, aby go użyć, poczujesz pieczenie, jest łatwy w użyciu, wystarczy przeciąć cytrynę na pół i pocierać nią chore miejsce.
Olej rycynowy.
Zawiera on właściwości, które pomagają wzmocnić paznokcie, gdy te się łuszczą, a także stanowi doskonałą pomoc dla uszkodzonej skóry wokół paznokcia, ponieważ zawiera witaminę E, która pomaga zmniejszyć stan zapalny i zapobiega infekcjom. Należy go stosować dwa do trzech razy w tygodniu w następujący sposób: wcierać w uszkodzone miejsce, a następnie usunąć.
Marchewka z miodem.
Miód jest produktem, który pomaga utrzymać nawilżone i mocne paznokcie, zawiera enzymy i przeciwutleniacze, które naprawiają skórki, a także chroni przed infekcjami i paznokcie. Marchew zawiera beta-karoten, który pomaga w gojeniu i regeneracji skóry.
Oto przepis na wykorzystanie tej wspaniałej kombinacji w maseczce: ugotuj marchewkę, następnie utrzyj ją jak puree i wymieszaj z miodem w jednolity sposób, stosuj codziennie, aż problem zniknie.
Sól morska.
Ma właściwości przeciwzapalne i antybiotyczne, jest wielkim sprzymierzeńcem w leczeniu wrastających paznokci u nóg i stóp, moczenie stóp w ciepłej wodzie z solą morską usuwa martwy naskórek ze skórek i zmiękcza twardość stóp, zaleca się wykonywanie tego zabiegu 3 razy w tygodniu.
Czosnek z oliwą z oliwek.
Czosnek jest naturalnym antybiotykiem, a także pomaga wzmocnić paznokcie, zapobiega infekcjom skóry i oczywiście paznokci, a jeśli połączymy go z cudownymi właściwościami nawilżającymi, jakie daje nam oliwa z oliwek, otrzymamy regenerujący i nawilżający balsam. Sposób użycia polega na rozgnieceniu czosnku i zrobieniu z niego pasty z oliwą z oliwek, nałożeniu jej przed snem, pozostawieniu na noc i usunięciu rano.
Kurkuma.
Kurkuma ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwbólowe, które pomagają w łagodzeniu wrażliwości spowodowanej stanem zapalnym w dotkniętym obszarze, jest także przeciwutleniaczem, który pomaga w regeneracji uszkodzonej tkanki, a jakby tego było mało, tworzy warstwę ochronną przed grzybami i bakteriami. Kurkumę należy stosować dwa razy dziennie u nasady paznokcia, pozostawić na 30-40 minut, a następnie usunąć.
jak bylam mloda mialam problem z wrastajacymi paznokciami. Stosowalam podobne porady i wreszcie sie od nich uwolnilam ! dobry artykuł 🙂
gdybym wiedziala to wczesniej nie tracila bym czasu na wizyty u lekazra . Dzięki !